95
3290

Ako strojnásobiť efektivitu Facebook príspevkov

Ako strojnásobiť efektivitu Facebook príspevkov – Facebook marketing na Slovensku

Venované všetkým online vlkom, ktorí chcú efektívne využívať Facebook v prospech seba a svojho biznisu.

Slovníček

Aby sme si rozumeli, mali by sme si dohodnúť niekoľko výrazov. Pri profi využívaní Facebooku treba poznať tieto výrazy.

Reach – Dosah tj. počet ľudí, ktorým sa príspevok zobrazí na ich News Feede.

Organic ReachOrganický dosah príspevky získavajú automaticky. Bez platenia reklamy.

News Feed – Časová os, „domovská“ stránka Facebooku. Tu sa užívateľom zobrazujú príspevky od priateľov, stránok, skupín…

Stránka – Vaša facebooková stránka, kde pridávate príspevky a prezentujete sa. Či už biznis alebo obsahová stránka.

Like – Lajk, palec hore, označenie páči sa mi. Takzvaný páčik, môže byť na vašej stránke alebo na vašom príspevku.

Reakcie – Novšia forma spätnej väzby na Facebooku. Smiech, smútok, hnev, prekvapenie

Engagement – Zapájanie sa. Interakcia alebo spätná väzba na príspevku. (Lajk, Reakcia, Komentár, Zdieľanie, Kliknutie na odkaz…)

Insights – Štatistiky Facebook stránky. Veľa šťavnatých informácií.

Algoritmus – Spôsob, akým Facebook hodnotí a následne ukazuje príspevky. Je to veľmi zložitý, neverejný program. Umelá inteligencia, ktorá sa stále učí a zdokonaľuje.

FB – Skratka Facebook, ušetríme pár sekúnd života.

Fanúšik – Človek, ktorý sleduje alebo dal lajk na vašu stránku.

Užívateľ – Človek s FB profilom.

Príspevok – Obsah FB stránky. Text, obrázok, video alebo odkaz na web.

Boost – Zaplatenie a kúpenie reklamy pre príspevok.

Scrollovanie – Užívateľ ide nižšie po časovej osi tzv. News Feede. Pokračuje v prezeraní ďalších príspevkov.

Spam – Nevyžiadaná, častá a hromadne rozosielaná správa prakticky rovnakého obsahu. Zbytočné opakovanie takých istých príspevkov a nadmerná “snaha” o pozornosť.

Predslov

Ak dokážem jednoducho zvýšiť dosah mojich príspevkov o 1%, zvýšia sa aj všetky moje zárobky a konverzie z FB o 1%? A čo, ak svoj dosah strojnásobím?

Vitaj. Dostávame sa k obsahu tejto knihy. S dovolením ti odteraz budem tykať.

Som rád, že sa zaujímaš o Facebook Marketing, a nie je ti jedno, ako sa tvoja značka prezentuje. Som rád, že ti nie sú ukradnutí tvoji fanúšikovia a chceš mať naozaj efektívnu Facebook stránku. Som rád, že sa chceš naučiť niečo nové, a vďaka tomu aj zvýšiť svoje zárobky.

V tejto e-knihe ti dám množstvo konkrétnych rád, tipov a trikov, ako zvýšiť a pokojneaj strojnásobiť dosah a engagement tvojich príspevkov.

To znamená, že svoje produkty, služby alebo obsah budeš môcť ukázať oveľa viac ľudom. Môžeš očakávať viac zákazníkov, klientov a fanúšikov. Takisto zvýšiš kvalitu tvojej online prezentácie, a zvýšiš tak svoje renomé.

Nanešťastie, často sa na Facebooku stretávam so zaujímavými firmami a stránkami, ktoré nevedia naplno využiť svoj potenciál. Nestarajú sa o svojich fanúšikov, nedávajú im do života nič a v podstate tým strácajú čas aj peniaze. A vôbec to nie je ťažké. Ideme bez zbytočných omáčok na to?

Algoritmus

Základná vec, ktorú si definujeme. Tu už množstvo stránok začína krachovať. Nevedia, ako samotný Facebook funguje.

Pravdou je, že nikto okrem vývojárov presne nevie ako funguje. Stále je však verejných dostatok informácií na to, aby sme to vedeli pochopiť a využiť.

Ak pridáš na svoju FB stránku príspevok, koľko ľudí ho uvidí? O tom rozhoduje algoritmus. Ten funguje tak, že vytvorí vzorku užívateľov z tvojich existujúcich fanúšikov, ktorý lajkli alebo sledujú tvoju stránku. Táto vzorka predstavuje približne 1-10% užívateľov. Týmto užívateľom sa príspevok zobrazí. Následne FB sleduje ich engagement s príspevkom. Zisťuje, ako užívatelia na príspevok reagujú, či ho komentujú, lajkujú alebo zdieľajú.

Poznámka: Čím viac fanúšikov stránka má, tým menšia je prvá vzorka. Čím však boli predošlé príspevky efektívnejšie, tým viac vzorka opäť narastá a je väčšia pravdepodobnosť, že nový príspevok bude opäť efektívny ihneď po zverejnení.

Podľa engagementu sa následne rozhodne, či príspevok zobrazí ďalším % fanúšikom a opäť sleduje ich spätnú väzbu.

Tu nastáva problém, že akonáhle je príspevok slabý, nevyužíva triky z tejto knihy a užívatelia ho doslova ignorujú, príspevok sa ďaleko nedostane.

Tento rozhodujúci faktor ovplyvňuje dosah, efektivitu a engagement príspevkov.

Odpoveďou je, že treba robiť kvalitné príspevky, na ktoré ľudia budú reagovať. Príspevok sa tak ukáže viac a viac užívateľom. Ako to efektívne a zdarma spraviť? Stačí si prečítať túto knihu a venovať tomu trochu času.

Poznámka: Algoritmus sa týka najmä existujúcich fanúšikov stránky. Celý tento proces súvisí aj s novými užívateľmi. Akonáhle fanúšik tvojej stránky reaguje, komentuje alebo zdieľa tvoj príspevok, ukáže sa to jeho priateľom v News Feede. Takýmto spôsobom robíš „nábor“ nových užívateľov. Ak ich príspevok zaujme, môžu lajknúť tvoju stránku a stať sa tak fanúšikmi.

Rovnica sa tým pádom nemení. Čím vyšší engagement, tým viac užívateľov príspevok uvidí. Príspevok je efektívnejší a tým viac nových fanúšikov môžeš získať.

Poznámka: Celý vyššie opísaný proces je tzv. Organický. Funguje automaticky bez nutnosti platiť príspevku reklamu. V prípade platenia za reklamu pre príspevky sa celý princíp trochu mení, no stále ostáva založený na reakcií užívateľov. Pretože aj v prípade zaplatenia „Boostu“ pre príspevok platí, že čím väčší je engagement, tým je reklama lacnejšia a opäť sa k príspevku dostane viac užívateľov.

Facebook marketing tipy algoritmus

Typ príspevku

Na FB existuje množstvo typov príspevkov. Najpoužívanejšie a najdôležitejšie sú:

• Obrázok alebo fotka
• Video
• Holý text
• Odkaz na web
• Note – poznámka, niečo ako článok

Okrem toho sú k dispozícií zoznamy, ankety, milestones a živé vysielania.

Obrázok dokáže vyjadriť tisíc slov. To platí aj pre emócie alebo myšlienky. Obrázky a videá majú osvedčene väčší dosah a interakcie, než holý text. Využiť sa to dá, v prípade, že mám kratší text, ktorý chcem uverejniť. Namiesto holého textového príspevku ten text vložíme do obrázku.

Takáto funkcia napríklad na Facebooku už je. Akonáhle je v príspevku kratší text, 1-3 vety, ponúkne nám na výber, či chceme vytvoriť obrázkovú verziu príspevku. Na výber tam máme desiatky dizajnov, aby sme nemali všetko v jednej a tej istej NUDE, ako konkurencia…

Facebook marketing na slovensku, obrázok z textu na facebooku

Treba to skrátiť

Presne tak. Ak príspevok užívateľov nezaujme do 5 sekúnd, väčšina z nich ide ďalej a príspevok ignorujú.

Príspevok teda musí zaujať. Ak je to obrázok alebo video so zaujímavým náhľadovým obrázkom alebo zaujímavou témou, všetko je v poriadku. Aj preto obrázky a videá majú spravidla väčší dosah, pretože užívatelia môžu byť lenivý a nemusia čítať. Ak sa však jedná a holý text, nemôžme si dovoliť odstrašiť užívateľov už len tým, že je v ňom zbytočne veľa textu.

Príklad: Predstavme si nášho fanúšika, ktorý práve prišiel unavený z práce. Otvorí si Facebook a začne scrollovať. Páčia sa mu zlaté videá s mačičkami. Počas scrollovania uvidí príspevok. V príspevku je iba nesmierne dlhý text. Nemá energiu, nechce sa mu čítať a bojí sa, že stratí zbytočne čas nudným čítaním. Scrolluje ďalej a hľadá ďalšie videá s mačičkami.

Práve ignoroval náš príspevok a pokazil náš engagement pomer. Nereagoval, nelajkoval ani nekomentoval.

Ja osobne preferujem naozaj krátke ale výstižné texty. Nie len ja, ale aj štúdie dokazujú, že najefektívnejšie príspevky majú od 1 do 60 znakov. To je 1 až 12 slov.

Ide o 60% väčší dosah u príspevkov, ktoré majú menej, než 60 znakov.

Kedy sú fanúšikovia aktívny?

Všeobecné platí, že cez noc väčšina ľudí spí.

Kedy sú fanúšikovia na konkrétnej stránke aktívny? To sa dá zistiť na stránke v Insights>Posts

Facebook stránka nastavenia

A čo môžeme s touto znalosťou spraviť? Príspevkom totiž podľa času od zverejnenia klesá zobrazovateľnosť. To znamená, že najviac užívateľov príspevok uvidí, ešte keď je čerstvý, tj. najviac do 24 hodín.

Nebudem teda uverejňovať príspevky o 03:00 ráno. Najviac fanúšikov by som teoreticky ulovil o 20:00, kedy ich je najviac online.

Ale táto stratégie je už klišé. Všade na internete sa totiž píše, aby boli príspevky uverejňované vo večerných hodinách, kedy je aktívnych najviac užívateľov. Je tu však problém. Kvôli tomu, že sa o tom všade píše, vzniká obrovská konkurencia. Čo s tým treba robiť? Osobne som natrafil na zdroje, ktoré odporúčajú uverejňovať príspevky v ranných hodinách, kedy sa krivka aktívnosti dvíha po nočnej neaktivite.

Naozaj, po uverejnení o 10 alebo 11 ráno som získal dosah okolo 250% oproti večerným príspevkom.

Trochu som nad tým premýšľal a veľmi dobre sa tu aplikuje spomínaná konkurencia a aj vyššie opísaný algoritmus. V ranných hodinách sa zverejňuje oveľa menej príspevkov, preto má ten môj väčšiu šancu byť efektívny.

A zároveň, algoritmus sa aplikuje niekoľko hodín. Preto ak moja prvá vzorka fanúšikov bude dostatočne reagovať, príspevok bude v obehu celý deň. Niekedy bol dokonca môj ranný príspevok tak efektívny, že ešte večer sa užívateľom zobrazoval. A k tomu už nazbieral výborný engagement, takže môj ranný príspevok mal väčší dosah, než iné večerné príspevky.

Z toho vyplýva, že treba zistiť, kedy sú fanúšikova online na tvojej stránke, a skúsiť niekoľko najbližších príspevkov uverejniť ešte počas toho, ako krivka aktivity rapídne stúpa.

Veľa ľudí však zvykne uverejňovať príspevky, kedy sa im zachce. Kedy ich to napadne. Z dlhodobého hľadiska to vôbec nie je efektívne.

Facebook ponúka možnosť „Schedule post“ tj. naplánovať príspevok. Stačí nastaviť presný čas, kedy sa príspevok uverejní. Takto sa dá naplánovať aj 100 príspevkov predom, čo dokáže ušetriť čas aj peniaze. V Amerike existuje pracovná pozícia, ktorú poznáme najmä z filmov. Human Billboard, teda ľudský billboard. Je to človek, ktorý pred predajňou tancuje s tabuľou, a tak danú predajňu prezentuje.

Nemá zmysel, aby vonku tancoval cez noc. Vtedy aj tých pár okoloidúcich nemá v pláne míňať peniaze. Buď nie sú triezvy alebo majú nekalé úmysly. Ako má možnosť osloviť najviac „aktívnych“ okoloidúcich?

Facebook marketing konkurencia

Na obrázku vidíme príklad tejto stratégie. Čo z takéhoto jednoduchého počtu vyplýva?

Správne! Ukázať sa 400 užívateľom je efektívnejšie, než s konkurenciou bojovať o 500.

Hodnotný, kvalitný alebo zábavný obsah

FB stránka, ktorá často zdieľa hodnotné informácie alebo zábavný obsah je obľúbená a dosahuje vysoký engagement.

Samozrejme nie je potrebné zdieľať iba svoj vlastný obsah. Akonáhle sa objaví nejaký kvalitný článok, ktorý fanúšikom poskytne výhody alebo dôležité informácie, stačí iba pár kliknutí. Tvoji fanúšikovia sa ti za to odvďačia.

Netreba však zabúdať, že takýto obsah by mal byť relevantný a mal by súvisieť so zameraním tvojej FB stránky.

Ak má FB stránka zmeranie Autoservis, článok o presádzaní kvetín zrovna nevyhovuje.

Ale zábavné videá na tému autoservis ti určite pomôžu znásobiť počet fanúšikov a neskôr zákazníkov.

Príklad: Ak máš biznis zameraný na autoservis a opravu áut, nájdi vtipné videá alebo obrázky, kde je auto naozaj zle opravené a pridaj krátky, no výstižný popis, aby ľudia opravu nezanedbávali. Napríklad niečo z tohto videa: https://www.youtube.com/watch?v=Num6E442qCc

Vystrihnúť z neho krátku časť a prezentovať seba ako človeka, ktorý podobným problémom dokáže predísť. Príspevkom sa medze nekladú a pre biznis každého odvetvia existujú stovky možností, ako sa efektívne prezentovať pomocou príspevkov.

Inšpirovanie fanúšikov

Ľudia milujú vtipné alebo motivačné citáty. Lajkujú ich, zdieľajú ich, komentujú ich.

Motivačné citáty majú OBROVSKÝ dosah.

Najlepšie využitie je, ak citát súvisí s témou danej FB stránky.

Príklad: Autoservisová FB stránka môže uverejniť tento citát: „Keď muž podrží nejakej žene dvere od auta, buď je nové auto, alebo žena.“ — Henry Ford

Citát súvisí s témou a má veľký potenciál zdieľania u mužov. Zároveň rozširuje informáciu o spojení FB stránky s autami, a tak môže do budúcna priniesť množstvo zákazníkov.

Kadernícka FB stránka môže uverejniť niečo takéto: „Žena je najčudnejšia zmiešanina tvrdohlavosti a vypočítavosti. Pokojne dá za muža život, ale neostrihá si kvôli nemu vlasy.“ — Jean Paul A k tomu pútavý popis a prezentácia kaderníctva.

„Citáty sú geniálne a takisto tvoria geniálny engagement na vašej FB stránke.“ – Michal Hudcovič, autor

Pozor! Citát vo forme obrázku je oveľa efektívnejší, než holý text. Neskôr si povieme, ako jednoducho a zdarma tvoriť pekné obrázky a grafiku.

Pozitívnosť a samochvála

Netreba sa hanbiť. Treba sa chváliť a sršať pozitívnosťou.

„Z jednej dobrej pochvaly viem vyžiť dva mesiace.“ — Mark Twain

Ak tvoja firma alebo samotná stránka niečo oslavuje, treba to osláviť so svojimi fanúšikmi.

Opravil autoservis za rok 100 áut? Fanúšikovia a zákazníci si zaslúžia poďakovanie a autoservis si zaslúži pochvalu. Šup, príspevok na Facebook.

Vytvorilo kaderníctvo 100 účesov za týždeň? To isté!

V rámci príspevku sa jedná o niečo nové. Nesie to so sebou emóciu. Pri dobrej prezentácií sa dá ľahko dosiahnuť skvelý engagement!

Aktivita Facebook stránky

Veľmi dôležitá súčasť spravovania úspešnej FB stránky.

Najhoršie, čo sa môže s FB stránkou stať je, že na nej za 7 dní nepribudne príspevok.

Chytíme sa ale aj štúdií. Najviac sa mi osvedčili informácie odtiaľto.

Ideálne je uverejniť jeden príspevok denne. Ak sa jedná o kvalitný obsah, môžeme ísť na 2-3. Výnimkou sú ale zábavné stránky prípadne komunity, kde má komunikácia úplne iné pravidlá. Vtedy kľudne aj desať zábavných obrázkov denne.

Ak sa ale jedná o firemné príspevky s komerčným účelom tj. propagácia produktov a služieb, netreba to preháňať. Viac ako 2 príspevky denne môžu pôsobiť ako spam. Spam zbytočne odháňa potencionálnych fanúšikov a zákazníkov.

Netreba produkovať príspevky ako na bežiacom páse. Kvalitný a premyslený obsah má oveľa väčšiu hodnotu, než zbytočné zdieľanie každého produktu, ktorý má firma v ponuke.

Nikto nemáme na Facebooku radi toho človeka, čo každých 5 minút pridáva blbosti. Aj keď občas zdieľa niečo zaujímavé, už len z princípu to ignorujeme. To platí aj o stránkach. Je to najľahší spôsob pre stratu fanúšikov a reputácie.

Facebook časová os našich užívateľov, facebook makreting webu

Akonáhle raz denne poskytneme našim fanúšikom kvalitný obsah, firmy ako OTRAVUJEME s.r.o. môžu našu efektivitu iba závidieť.

Otázky a úlohy

Príspevky s otázkami zaujmú a zároveň zapoja fanúšikov. Zvýšia tým engagement aj dosah príspevkov.

Najviac odpovedí a reakcií získajú tie otázky, ktoré dajú fanúšikom pocit, že odpoveďou niečo ovplyvnia. Že odpovedanie na otázku bude mať nejaké „následky“.

Napríklad pre najfrekventovanejšiu odpoveď spraví firma zľavu

Otázky typu:
• Ako sa dnes máte?
• Ako si užívate víkend?
• Aký je váš obľúbený film?

nemajú veľký potenciál.

Preto ich vynecháme alebo ich vylepšíme a dodáme im tú vlastnosť, že fanúšikovia odpovedaním niečo ovplyvnia.

Otázky a úlohy by určite nemali byť zložité. Chceme ich poskytnúť čo najviac ľudom a musíme myslieť na to, že nie všetci ovládajú odbornú terminológiu. Otázky a úlohy preto treba formovať jednoducho tak, aby im rozumeli aj najobyčajnejší ľudia.

Otázkami chcem dosiahnuť to, aby sme mali čo najviac odpovedí v komentároch a aby tak príspevok mal čo najväčší engagement. Ešte lepšie by bolo, ak by odpovede dokázali pomôcť nášmu podnikaniu alebo v ďalšej tvorbe obsahu stránky.

Ľudia si radi robia srandu a radi lajkujú a čítajú zábavné odpovede a komentáre ostatných. Preto sa netreba báť experimentov s otázkami ale aj inými príspevkami. Cieľom by pre nás malo byť rozprúdiť konverzáciu.

Úlohy majú podobný zmysel a tiež by mali byť jednoducho formulované. Ako príklady úloh uvádzam:

1. Popis fotky (a nejakú zábavnú fotku na tému FB stránky)
2. Porovnanie A a B produktu a výber reakcie pre preferenciu (napr. like pre slaninové čipsy, HAHA pre slané čipsy)
3. Napísanie najlepšieho vtipu, ktorý fanúšik pozná
4. Označenie priateľov, ktorí sa stotožňujú s „X“

Opäť chceme rozprúdiť konverzáciu, zapojiť užívateľov, zvýšiť počet lajkov a reakcií a týmto všetkým dosiahnuť vyšší engagement. V obrázkoch nižšie sú znázornené tieto príklady. Obrázok vie povedať aj tisíc slov.

Tu je príklad nedotiahnutého príspevku. Otázka „Aký typ stravníka ste?“ je veľmi zložitá a na prvý pohľad som jej vôbec nerozumel. Za druhé ľudia nemajú dôvod takúto osobnú informáciu zdieľať. Ako by sa to teda dalo vylepšiť?

Preformulovať otázku, najmä slovo stravník. „Aké jedlo máte najradšej?“ alebo „Aké jedlo jete najviac?“ mi príde oveľa lepšie prispôsobené na širokú verejnosť. A ako dáme užívateľom pocit, že odpovedaním niečo ovplyvnia?

Do príspevku dopísať napríklad, „Na jedlo, ktoré odpovie najviac z Vás, bude v budúcnosti zľava 10%“ alebo „Kto na svoju odpoveď získa najviac lajkov dostane kupón na nákup v Kauflande v hodnote 10€“.

Engagement by na tento príspevok priletel ako muchy na hov teda…. včely na med.

Otvorená Slučka – návnada na čitateľov

Počítame tu s tým, že FB stránka má aj vlastnú webstránku alebo e-shop a na Facebook zdieľa články alebo produkty.

Najlepšie na tom je, že táto taktika už nevyžaduje žiadnu dodatočnú prácu ani premýšľanie.

Ľudí a potenciálnych čitateľov treba zaujať ihneď, inak príspevok, v tomto prípade odkaz na článok, ignorujú. To sa dá jednoduchým spôsobom, ktorý na slovenských FB stránkach vídam veľmi zriedkavo.

V príspevku vložíme do úvodzoviek krátku časť samotného článku. Malo by sa jednať o tú najzaujímavejšiu alebo najvtipnejšiu vetu. Vylepšíme to tak, že ju tam vložíme necelú, aby mal čitateľ doslova dôvod ísť si článok prečítať a dozvedieť sa koniec vety.

Facebook marketing - otvorená slučka, open loop

A zaklincovať sa to dá ešte tým, že samotný „Open Loop“ vložíme aj do náhľadového obrázku.

Samozrejme, táto stratégia porušuje najefektívnejší limit počtu znakov v príspevku. Ale namiesto toho vyvolá v užívateľoch veľkú zvedavosť.

Analýza zdarma

Na sekundu dám ruku do ohňa, ak poznáš tento nástroj. Je zdarma a je schopný posunúť tvoju stránku na najvyšší level.

Jedinou nevýhodou je, že nemá slovenskú lokalizáciu. Celý nástroj je však jednoduchý a intuitívny. V obrázkoch nižšie sa pokúsim čo najviac informácií preložiť a opísať. A prinajhoršom nám stále ostáva Google Prekladač.

Stačí prejsť na stránku likealyzer a zadať /slug/ – názov v odkaze na FB stránku.

Otvorí sa nám stránka s prehľadnými dátami a odporúčaniami pre našu FB stránku. Zistíme tu o našej stránke napríklad:
• Priemerný počet príspevkov za deň.
• Vyplnenie základných informácií o stránke.
• Priemernú dĺžku textu v príspevkoch

Ďalšie triky na Facebooku

Tieto triky som sa rozhodol spojiť do jednej kapitoly. Jedná sa o poznatky z môjho vlastného vačku, prípadne o podložené tipy a triky, ktoré dokážu pomôcť ohľadom celého Facebooku.

Zmena subjektu interakcie

Často vídam nepeknú vec. Facebooková stránka si sama lajkuje vlastné príspevky. Povedzme si pravdu, vyzerá to veľmi zúfalo. Naozaj nikdy nič podobné nerobte. Nelajkujte si svoje vlastné príspevky.

Existuje totiž často prehliadaná funkcia Facebooku, a to tá, že sa jednoducho dá zmeniť profil, ktorý bude s príspevkami komunikovať. Je to tá malá ikonka vedľa príspevku.

Stačí na ňu kliknúť a zobrazia sa všetky stránky, ktoré osoba spravuje a aj osobný FB profil.

Eliminuje to pôsobenie zúfalosti a zároveň táto funkcia poskytuje ďalšiu neznámu možnosť.

Stránka môže komentovať a lajkovať príspevky ostatných stránok. Je to veľmi jednoduchý spôsob reklamy a dá sa tak jednoducho dostať do povedomia a uloviť nejakých fanúšikov.

Ak teda nájdeš nejaký príspevok na inej FB stránke, ktorý aspoň trochu súvisí s tvojou stránkou, prípadne sa jedná a podobné odvetvie biznisu, môžeš pri ňom zanechať spätnú väzbu aj z tvojej FB stránky. Takto stránku ukážeš množstvu potenciálnym fanúšikom.

Pretože ak napíšeš naozaj kvalitný alebo v opačnom prípade kontroverzný komentár, zaujme to veľa ľudí, ktorí sa prekliknú na tvoju FB stránku. A ak na tvojej stránke uvidia kvalitný obsah, s ktorým ti pomôže aj táto knižka, získaš jednoducho nových fanúšikov a zákazníkov.

Rozprúdenie konverzácie pod Facebook príspevkom

Aby sme zvýšili dosah a engagement príspevku, potrebujeme rozprúdiť konverzáciu v komentároch. Môžeme to začať aj mi sami.

Princíp je v tom, získať prvý kontroverzný komentár pod príspevkom. Ak je naozaj diskusie hodný, ostatní užívatelia sa pripoja a engagement s dosahom vyletia hore.

Keďže stačí iba prvý, otvárací komentár, môžeme ho napísať aj sami. Stačí použiť osobný profil, iný FB účet alebo požiadať kamaráta o zverejnenie komentára.

Takisto sa tu aplikuje psychologické pravidlo, prispôsobenia k väčšine. Čím viac komentárov príspevok má, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budú pribúdať ďalšie komentáre. Tento celý proces taktiež podporuje aj FB algoritmus.

Čím viac komentárov na príspevku, tým viac FB posúdi, že sa jedná a kvalitný príspevok a tým ho ukáže viacerým užívateľom.

Ale čo sú to „štartovače“ diskusie?

Pravidlá:

• Čím kontroverznejšie, tým účinnejšie
• Čím viac gramatických chýb, tým účinnejšie
• Čím primitívnejší názor, tým účinnejšie
• Čím viac nevzdelaná prezentácia, tým účinnejšie
• Čím vulgárnejšie, tým účinnejšie

Samozrejme, ak sa táto taktika vôbec nehodí k téme stránky, treba sa jej vyhnúť. Táto taktika je určená pre stránky, ktoré zdieľajú články alebo zábavný obsah. Takýmito pravidelnými „diskusiami“ sa dá ľahko dosiahnuť 500% dosah.

Na malých stránkach s menej, než 2000 fanúšikmi neodporúčam túto taktiku používať často. Mohlo by to začať pôsobiť umelo až zúfalo.

Komentáre na Refresher, kontroverzné

V obrázku je menší text, pre čítanie ho bude treba priblížiť. Zameriame sa na komentár v strede.

Komentár som totiž napísal ja kvôli „výskumu“ pre túto knihu. Využil som body, ktoré sú rozpísané vyššie. Komentár je kontroverzný, neslušný, nevzdelaný s veľmi zlou gramatikou. Už po 5 minútach začali pribúdať odpovede. Schytal som veľa kritiky, ktorú som si ale kvôli môjmu doslova primitívnemu komentáru zaslúžil.

Zaujímavé sú ale štatistiky príspevku, pod ktorým som túto diskusiu rozbehol. Príspevok bol na FB uverejnený už hodinu a mal: • 34 lajkov • 3 zdielania • 2 komentáre

Po hodine od uverejnenia môjho komentáru príspevok mal: • 360 lajkov (+1040%) • 60 komentárov (2000%) • 15 zdieľaní (500%)

Príspevok bol pred mojim komentárom prakticky mŕtvy. Môj kontroverzný komentár, ktorý rozprúdil diskusiu s 25 odpoveďami príspevok oživil, a algoritmus ho opäť začal užívateľom zobrazovať ako zaujímavý.

Po približne 25 odpovediach som celú myšlienku vysvetlil a všetkým zúčastneným som sa za primitívny komentár a nepeknú komunikáciu ospravedlnil. Nie všetci si to všimli a odpovede s urážkami mi chodili ešte pár chvíľ. Po 2 hodinách bol môj komentár adminom zmazaný.

Tento test som spravil na príspevku stránky Refresher, na jednom z ich priemerných príspevkov. Takéto príspevky dosahujú v priemere okolo 50 lajkov a jeden komentár. Naozaj nechcem znieť ako narcis alebo egoista, ale vďaka môjmu komentáru som im dosah a engagement na príspevku znásobil desaťkrát oproti ostatným priemerným príspevkom.

Pretože vďaka engagementu a algoritmu tj. príspevok sa po mojom rozprúdení diskusie začal oveľa viac ľudom ukazovať ako zaujímavý a oveľa viac ľudí malo možnosť naň opäť reagovať, sa z tohto príspevku stal snáď najúspešnejší príspevok na Refresheri dňa 13.01.2019

Totiž po 7 hodinách po mojom zásahu na príspevku bolo: • 640 lajkov a reakcií • 32 zdieľaní • 17 komentárov (40 odpovedí na môj bolo zmazaných)

Prepočítaním na percentá som za 2 minúty písania kontroverzného a doslova primitívneho komentára zvýšil engagement o približne 1400%. O toľko isto mal Refresher aj kliknutí na článok.

Takže túto, možno až zbytočne dlhú pasáž tejto knihy podčiarkneme.

Jedná sa o veľmi jednoduchú Grey Hat taktiku. Gray Hat znamená, že nie je prirodzená a oficiálna, ale zároveň ani vyslovene neporušuje pravidlá Facebooku.

Kúzlo je podľa mňa v tom, vyvolať takýmito komentármi v užívateľoch čo najviac emócií, pozitívnych aj negatívnych. Pomocou Social Hackingu našich FB fanúšikov zmanipulujeme FB algoritmus, ktorý naše príspevky pretlačí ďalším užívateľom.

Ešte raz, POZOR, tak dlho sa chodí s krčahom po vodu, až sa ucho odtrhne. Netreba to preháňať a robiť to okato na každom jednom príspevku.

Zdieľanie relevantného obsahu do Facebook skupín

Na facebooku existuje množstvo skupín na všetky témy. Stačí sa do nich pridať a zdieľať tam relevantný obsah z vlastnej FB stránky.

Čím viac príspevok súvisí s témou skupiny, tým väčšia odozva sa dá čakať. Je to jednoduchý spôsob, ako získať desiatky fanúšikov, čitateľov a zákazníkov.

Pravidlá:

• Dodržiavať pravidlá konkrétnych FB skupín
• Každé zdieľanie inak prezentovať – meniť vždy popis
• Zdieľať max 5 krát za hodinu.

Pri dodržaní týchto pravidiel je táto taktika veľmi efektívna. Neporušuje žiadne pravidlá facebooku.

Ja to využívam takto – často uverejňujem príspevky z môjho blogu zintraku.sk

Príspevky z mojej FB stránky zintraku zdieľam do FB skupín o blogovaní, písaní článkov. V mojom blogu môžem samozrejme písať o rozličných témach. Napríklad článok o jedle na internáte môžem zdieľať do skupín o jedle, receptoch prípadne školách.

Pomer príspevkov obsah/komercia

Jednoduchý pomer, ktorý dokáže z každej facebookovej stránky spraviť kvalitnú. Pomer obsahových a komerčných príspevkov by mal byť 80/20.

To znamená, že v 4 z 5 príspevkov treba fanúšikom poskytnúť hodnotné informácie, zábavu, rady, tipy, triky, zaujímavé články atď.

A iba jeden z 5 príspevkov by mal byť komerčný, tj. propagácia produktov, služieb a ich priama ponuka alebo predaj.

Čo je všeobecne považované za hodnotný obsah:

• Recenzie
• Návody
• Novinky z odvetvia biznisu
• Výskumy a štúdie (na Slovensku veľmi zriedkavé)
• Firemné novinky, ktoré ovplyvnia zákazníkov/klientov
• Citáty, ktoré súvisia s témou stránky
• Určite odporúčam písanie blogu.

Všetko, čo priamo nepredáva alebo priamo nepropaguje produkty. K hodnotným informáciám pridajme ešte zábavný obsah, ktorý ale súvisí s témou stránky:

• Zábavné obrázky
• Zábavné videá
• Zábavné články
• Zábavné príbehy z kancelárie/predajne

Stačí zapojiť kúsok kreativity alebo si vygoogliť zábavný obsah pre danú tému. Princíp je v tom, dať fanúšikom možnosť interakcie s našou stránkou prostredníctvom obsahu a nie len ponúk predaja.

Vybuduje sa tak lepší vzťah s fanúšikmi. Vyšší priemerný engagement na všetkých príspevkoch dopomáha engagementu komerčných príspevkov. Z dlhodobého hľadiska je tento pomer 80/20 najefektívnejší. Stránky, ktoré stále propagujú iba niečo komerčné sa topia a vyparujú ako sneh v Piešťanoch… po troch dňoch…

Pozvánky na stránku

Príjemná funkcia, o ktorej ale pravdepodobne mnoho užívateľov vie. Akonáhle niekto lajkne alebo reaguje na FB príspevok, stránka ho môže prizvať medzi fanúšikov stránky.

Môj biznis s FB stránkami

Do čarov a krás Facebook stránok som sa ponoril v štrnástich rokoch, kedy som aktívne pracoval na jaspravim. Hľadal som spôsoby, ako by som mohol iba pomocou Facebooku zarobiť. Na internete som videl viacero inzerátov ohľadom zdieľania príspevkov na stránkach. Chýbali mi však už len stránky. Mal som vidinu príjemného pasívneho príjmu. V štrnástich.

Moje myšlienkové pochody vtedy boli takéto. Chcel som nakúpiť čo najviac stránok, primerane aktívne ich spravovať a budovať, a za peniaze zdieľať príspevky. Na Jaspravim som teda vložil inzerát, že vykupujem FB stránky. Cenník som mal náhodný, ceny som tipoval z brucha a potom zjednával. Zameriaval som sa najmä na fanúšikov CZ/SK.

Po približne dvoch týždňoch som si vytvoril portfólio FB stránok s 10000 fanúšikmi. Nejednalo sa o nič prevratné, no môj biznis to naštartovalo.

Pridal som na Jaspravím pre zmenu ponuku, že zdieľam príspevok za 1,80€. Ponúkal som množstevné zľavy, možnosť časovania príspevkov a dodatkovo aj úpravu textov alebo grafiky. Dokonca mám aj jeden z pôvodných inzerátov stále uložený, no neaktívny.

Jaspravim ponuka

Môžeme si pozrieť vtedajšie grafické a copywriterské schopnosti štrnásťročného Michala. Biznis fungoval a ja som si pri ceste domov zo základnej školy užíval pocit pasívneho príjmu. Jednalo sa o kvalitnú službu, o čom svedčia aj hodnotenia mojich zákazníkov.

Jaspravim hodnotenia

Predával som celý december. Po tom však jaspravim takéto ponuky zakázalo, a môj pasívny biznis sa po mesiaci zrútil. Pravdu povedať, investícia do FB stránok sa mi vrátila a ostalo mi aj pár € na kofolu. A stránky, ktoré mi ostali som rozpredal, niekedy aj za drahšie, než kúpil.

Na jaspravim sa mi už ani nedarilo FB stránky kupovať, preto som si založil, asi 40. FB stránku s názvom „Výkup FB stránok“. Asi sa zhodneme, že grafika bola na tú dobu nadčasová…

Ako som na tom teraz?

Po niekoľkých rokoch, čo som sa tejto činnosti takmer vôbec nevenoval, vlastním 23 FB stránok dohromady s približne 110 tisíc fanúšikmi. A na ďalších 6 som správca. Pod rukami mi prešlo asi 150 stránok, s celkovým počtom 700 tisíc fanúšikov. Väčšina boli neziskové komunitné stránky alebo „zábavné“ stránky s trápnymi vtipmi a obrázkami. Tu sa však dal dobre zdieľať obsah, napríklad z môjho blogu.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply